butelki do karmienia

Butelki do karmienia niemowląt – rodzaje, porady i propozycje

Dobra butelka do karmienia niemowlęcia to taka, która jest zadbana i prawidłowo wysterylizowana. Producenci najnowszych modeli umożliwiają zakup butelek dostosowanych do wieku, indywidualnych potrzeb, a nawet chorób małej pociechy. Często są sprzedawane w zestawach przeznaczonych na wszystkie cykle rozwoju dziecka. Istnieją również modele wykonane z twardszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Nie mniej ważny jest smoczek, który anatomicznie powinien przypominać prawdziwy matczyny sutek.

Jak powinna być skonstruowana dobra butelka do karmienia?

Butelki do karmienia niemowląt składają się z dwóch elementów – smoczka i butelki. Z reguły stanowią połączenia plastiku i lateksu – niestety takie rozwiązanie niesie ze sobą negatywne skutki uboczne, których nie wszyscy są świadomi. Produkty wykonane z plastiku bywają problematyczne ze względu na zawartość szkodliwych substancji dostających się z czasem do pożywienia noworodka. Ich lateksowe smoczki bywają miękkie, a jeśli są tanie – to często źle wyprofilowane – odzwyczajają dziecko od naturalnego karmienia.

Dobrze zaprojektowana butelka do karmienia to taka, która jest wytrzymała, może być używana przez dłuższy czas i idealnie wpasowuje się w kształt dłoni dziecka. Jej chwyt powinien być pewny, natomiast smoczek przypominać ma naturalny sutek mamy – taki jest mały i odwzorowuje naturalny odruch ssania. W przeciwnym wypadku, przy powrocie do karmienia piersią, mogą wystąpić komplikacje i dziecko będzie trzeba uczyć od nowa.

Które butelki do karmienia są najchętniej wybierane?

Butelki do karmienia coraz częściej wybierane są w wersji szklanej – oferowane są przed producentów marek takich jak Philips, Tommee i Baeba. Są dostępne w różnych pojemnościach, szerokościach i różnych stopniach wgłębienia. Najchętniej wybierane są butelki, które swoim kształtem przypominają kształt klepsydry. Smoczek powinien być dostosowany do preferencji dziecka – poznamy je przez obserwację – niektóre niemowlęta czują się lepiej, gdy są karmione szybciej, inne – gdy wolniej. Powinniśmy zdecydować o tym, czy smoczek ma mieć wolny, średni czy szybki przepływ. Zalecanym przez instytut matki i dziecka tworzywem smoczka jest silikon.

Dla odmiany, jeśli często podajemy pokarmy mniej płynne, sprawdzić się mogą butelki do karmienia kaszką. Jeśli posiadamy już butelkę, wystarczyć może dokupienie takiego smoczka, który posiada większy otwór umożliwiający przepływ gęstej żywności. Nie można zapomnieć, że musi być on dopasowany do wyrobu danego producenta – w innym przypadku może nie pasować, a my zmarnujemy swoje pieniądze.