pielęgnacja dzieci

Pielęgnacja dzieci: 3 przydatne wskazówki

Mamy mające już za sobą poród, pobyt w szpitalu i całe związane z tym zamieszanie, po narodzinach stają przed kolejnym zadaniem zadbania o swojego malucha i zapewnienia mu dobrego samopoczucia. Jeszcze zanim dziecko trafi do domu i założymy mu pierwszą pieluszkę, warto poznać kilka zasad przydatnych w codziennej pielęgnacji dziecka. Dzięki nim nawet najbardziej niedoświadczeni i zaniepokojeni rodzice, poczują się pewnie przy pierwszych kontaktach ze swoim dzieckiem, a pielęgnacja małego dziecka stanie się jasna i przyjemna.

1. Zwracaj uwagę na swoje nawyki i zwyczaje

Chyba największym czynnikiem ryzyka, jaki może zagrażać życiu i zdrowiu naszego dziecka jest nasze własne zachowanie oraz niedbałość w wykonywanych obowiązkach. Istnieje szereg zasad, które musi znać każdy rodzic, zanim przystąpi do opieki nad swoim dzieckiem. Reguły te są przekazywane na wszystkich szkoleniach, a ich pominięcie może nieść ze sobą tragiczne skutki.

Dziecko przede wszystkim nie może przebywać w towarzystwie osób palących ani w pomieszczeniach, gdzie zażywano substancje psychoaktywne – dlatego rodzice powinni jak najbardziej stronić od zabaw na czas dorastania pociechy. Nie może być narażone na infekcje bakteryjne ani wpływ nieodpowiedniej temperatury. Nie wolno nadmiernie wietrzyć ani wychładzać pomieszczeń, w których znajduje się noworodek.

Pielęgnacja dzieci polega też na opcjonalnym podawaniu smoczka, kiedy dziecko zasypia – ale powinien być on dostosowany do jego osobistych potrzeb. Materac, na którym leży niemowlę musi być sztywny, a jego głowa nie powinna leżeć na poduszce. Musi znajdować się w osobnym łóżeczku, ale w tym samym pokoju co rodzice. Aby zapobiec potencjalnemu uduszeniu, trzeba używać śpiwora aniżeli koców, kołder i innych rumowych elementów.

2. Zadbaj o skórę malucha stosując odpowiednie kosmetyki

Pielęgnacja dziecka do lat 3 polega na dbaniu o prawidłowy, gładki stan cery niemowlęcia. Aby uniknąć wysypek, zapalenia skóry i innych nieprzyjemności, warto unikać produktów drażniących skórę, dezodorantów i kosmetyków z zawartością niepotrzebnych substancji. Warto korzystać wyłącznie z produktów dostosowanych do wieku i obecnego stanu zdrowia bobasa. Skórę należy zwilżać, ale nieprzesadnie – w miejscach podrażnień i zadrapań.

3. Karm dziecko w odstępach czasowych

Rodzice często skarżą się na ulewanie, szybki przyrost masy i złe samopoczucie swojego dziecka. Dzieje się tak przez często popełniany błąd polegający na przekarmianiu niemowlęcia. Dziecko ze względu na swoją niską masę ciała i słabo rozwinięty układ pokarmowy, powinno być karmione tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba i wyraźnie ją wykazuje. Nadmiar mleka powinien być usuwany przy użyciu laktatora, a jeśli go nie mamy – najlepiej w taki się zaopatrzyć.